Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İMSİAD Yön. Kur. Bşk. Adil Gökçadır, Fırat'a bu gezinin gerçekleşmesi için teşekkür ederek başladı. Gökçadır "Fırat'ın Kıbrıs Projesi dahil birçok anlamlı projesi var. Bu tesisler bu ülkenin medarı iftiharıdır. Bunları hepimizin görmemiz gerekir. Bu ülkede böyle firmaların olması bizleri onurlandırıyor ve gururlandırıyor" dedi.

Sn. Gökçadır'dan sonra söz alan Fırat Profil Paz. Md. Sn. Dr. Mehtap Uluceviz sunumuna katılımlarından dolayı İMSİAD'a teşekkür ederek ve bu işbirliğinin önümüzdeki dönemlerde karşılıklı faydaya dönmesini dileyerek başladı. Bursa'da gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinde markaların yıllarca sorunsuz hizmet vermesinin gerekliliğini ve yerli sermayeli firmaların tercih edilmesinin ülke ekonomisine katkılarını dile getiren Uluceviz, sektörün milli lideri olarak her projeye  uygun mühendislik çözümlerinin olduğunu vurgulayarak Fırat hakkında genel bilgilendirmeyle devam etti. Türkiye'nin ilk 50 sanayi firmasından biri olan Fıratpen'in pvc pencere sektörünün iç pazar ve ihracat lideri olduğunu vurgulayan Uluceviz, hem yerli hem de milli sermaye ile bunu başardıklarının altını çizdi.  

SELENİT'E BURSA'DA ÇOK GÜVENİYORUZ

SEKTÖRÜN LOKOMOTİFİ SELENİT 75 SERİSİ. ZEVKİNİZE UYGUN RENKLERİ VE DESENLERİYLE

Uluceviz şöyle devam etti. "Selenit 75 serimiz sektörün lokomotifi. Sektörde değişimin şahikası Selenit, sektörün standart üstü serisi. Selenit'in tüm profilleri 75 mm. 6 odacıklı. Isı ve ses yalıtımı rakip 70'liklerin ve 75'liklerin çok üzerinde. Hem de “damla kanatlı”. Rakibin standardı ise hala 70'lik ve düz kanat. Aynı zamanda 75'lik Selenit'i 70'lik fiyatına veriyoruz. Rakiplerimiz daha yüksek fiyata düz kanatlı, daha düşük yalıtımlı 70'lik seriyi satmaya çalışıyor. Selenit'e Bursa'da çok güveniyoruz ve bu karşılaştırmayı Bursa'daki tüm projelerinizde yaparak kararınızı vermenizi tavsiye ediyoruz. Siz projelerinizin kat yüksekliklerine ve rüzgar yüküne göre gerekliliklerini iletin, biz sektörün en geniş pencere test kapasitesine sahip FUDEL laboratuarımızla ve mühendislerimizle çözelim. Selenit'i projelerinizin ihtiyaçlarına göre 3 contalı ve A sınıfı et kalınlığında da üretebiliyoruz ve sektörün en geniş renk kartelasına sahibiz. Zevkinize uygun renkleri ve desenleri hızlıca üretebiliyoruz. "

FARKLI PROJELERE FARKLI ÇÖZÜMLER SUNAN SERİLERİMİZ VAR.

Opsiyonel olarak A ve B sınıfı et kalınlıklarında üretilebilen 80 mm genişliğindeki 3 contalı Elegance, 85 mm genişliğinde, yine 3 contalı, A sınıfı et kalınlığına sahip 7 odacıklı Redonit ve sektörün en yuvarlak hatlara sahip serisi Opal ile ilgili de bilgi veren Uluceviz, Bursa bölgesi için oldukça önem verdikleri  bir diğer ürün olan % 100 yalıtımlı Sürme Sistemi Zenia Slide için ayrı bir parantez açtı. Uluceviz sözlerini, Zenia'nın Fıratpen tarafından özel olarak tasarlandığını, sektörde ilk ve tek olduğunu, Bursa'nın sıcağına ve rüzgarına uygun olarak tasarlanan projeler için mükemmel yalıtım sağlayan bir sürme sistemi olduğunu belirterek sürdürdü.

HEM YERLİ HEM DE MİLLİ. TÜRKİYE'NİN VE İHRACATIN LİDERİ

Konuşmasının son bölümünde yerli ve milli sermaye vurgusu yapan Uluceviz şöyle devam etti. "Bir ülkenin, bir ekonominin milli olabilmesi için sermayesinin en az % 60’ının yerli sermeye olması gereklidir. Bu gerçeklik, bir sektörün de milli olabilmesi için en az  % 60’ının yerli sermaye olmasını gerektirir. O zaman o ülkede o sektörün varlığından bahsedilebilir. Ancak bu şekilde o sektörün oluşturduğu kar o ülkede kalır. Biz bu sektörün en büyük milli sermayeli firması olarak bunun garantisiyiz. Peki yabancı sermayeli firmalar ne yapıyor? Karı alıp kendi ülkelerine götürüyor. Karın bizim yaptığımız gibi bu ülkede kalması gerekir ki sanayimiz büyüsün. Bize, sektörümüzdeki ithal-yabancı markaların ürünleriyle yarışamayacağımız bir ürün söyleyebilir misiniz? Üstüne basarak söylüyorum. Sektörün ilerisinde ürün gamına sahibiz. Siz şartnamenizin gerekliliğini iletin, biz çözüm üretelim."

Serilerle ilgili Profil Üretim Md. Sn. Ahmet Koltuk'un teknik bilgi vermesinin ardından sözü Fırat Plastik AŞ Yön. Kur. Bşk. Dr. Nevzat Demir aldı.  "Egolu olmak insanı mutsuz ediyor, hep en iyisi sensiz zannediyorsun ama öyle değil. Hayatta "en" kelimesi kadar tehlikeli bir şey yok, burada kişisel "en"i kastediyorum. İçtenlikle söylüyorum ki ben çok başarılı bir insan değilim ama başarısız da değilim. Çok iyi bir ekibe sahibim. Yani en çok koşan, en çok çalışan, en çok çaba sarf eden ben değilim. Ben değil biz olduğumuz için başarıyoruz. Benim başardığım nokta ise bizi oluşturabilmek. İş hayatı güreş değildir. Yani sadece sizin gücünüze bağlı değildir. Birliğin ve ekibin gücüne bağlıdır. Bu ekip ise kolay kurulmuyor. Kendime yetmediğim durumlarda gelin arkadaşlar, ben bu konuda eksiğim bana yardımcı olun diyorum. Biz bugüne kadar yaptığımız her işi ekip halinde başardık, birlikte başararak güçlendik ve güçlenmeye devam ediyoruz." dedi. Başarı için bilgi ve hayalin bir arada olması gerektiğini de vurgulayan Demir, "sadece bilgi işe yaramaz. Bilginin hayalle yoğrulması gerekir. Bilgin var ama hayalin yok. Olmaz. Ya da hayalin var ama bilgin yok. Yine olmaz. Başarı için bunların bir araya gelmesi gerekir" diyerek sözlerini tamamladı ve fabrika gezisine geçildi.