1 saat 35 dakikada tamamladığı buluşmada Fett’e 6-3, 7-5’lik setlerle üstünlük kuran 18 yaşındaki Jorovic, bu sezon ilk, toplamda altıncı zaferini elde etti. 25 bin dolar ödüllü organizasyonun çiftler kategorisinde ise milli sporcu Başak Eraydın ve Rus partneri Polina Leykina sevinmişti.

17 ülkeden 64 sporcunun müracaat ettiği turnuvada bu yıl Alexandra Panova (Rusya) turnuvada 1 numaralı seribaşı idi. Turnuvada 2 numaralı seribaşı Ana Bogdan (Romanya), 3 numaralı seribaşı ise  İpek Soylu (Türkiye)

Çiftlerde ise 1 numaralı seri başı Pemra Özgen-İpek Soylu, 2 numaralı seri başı Veronika Kudermetova/ Valentyna Ivakhnenko(Rusya), 3 numaralı seri başı ise Ayla Aksu/Melis Sezer(Türkiye) idi.

Turnuvaya bu sene katılan Türk kızları İpek Soylu, Pemra Özgen, Ayla Aksu, Melis Sezer, Müge Topsel, Ksenia Ulukan, Melis Bayraktaroğlu, Seven Oral, Başak Akbaş, İpek Çevik, Doğa Selen Takunyacı, Başak Eraydın, Çağla Badem, Ece Tan, Hülya Esen, Lütfiye Esen, Berfu Cengiz oldu.

Kalabalık bir seyirci topluluğunun izlediği final sonrası yapılan ödül töreninde, Fıratpen Kurumsal İletişim Müdürü Hasan Erhan, TED Yönetim Kurulu Üyeleri Nilgün Kratzer ile Işık Tok ve Turnuva Direktörü Nihat Ulusoy da hazır bulundu.

16. TED – Fıratpen Cumhuriyet Kızları Tenis Turnuvası’nın Tarihçesine kısa bir bakış

16 yıldır Fıratpen’in ana sponsorluğunu üstlendiği ve “ITF Circuit” serisine bağlı Uluslararası Bayanlar Tenis Turnuvası, ilk yıllar 10.000.- $ ödüllü Satellite Turnuvası olarak TED Spor Kulübü’yle ortaklaşa düzenlenmiştir.

10.000.- $ ödüllü Satellite turnuvalar profesyonel tenisçilik kariyerine yeni başlamış, gelecek vaat eden ve önce “Circuit” daha sonra da “Tour Event” serisine geçiş için basamak olan turnuvalardır. Genellikle nice zorluklar, sonsuz sabır ve metanet gerektiren bu meşakkatli yolu çok kısa bir sürede aşabilmiş nice raket vardır. Bir tenisçi için Satellitler bir “başlangıç” noktası ise, “Circuit”lar en dik yokuştur. Kadın tenisinin erkek tenisinden başlıca farkı sporcuların çok kısa bir süre içinde dünyada ilk 100 içerisinde yer alabilecek sıçramayı yapabilmeleridir. Bu sebeple bugün Fıratpen Turnuvası’nda izleyeceğiniz bir tenisçi göz açıp kapayana kadar “grand-prix” oyuncusu olabilmektedir. Bu turnuvanın ana sponsoru olan Fıratpen, Türkiye’nin ve Avrupa’nın gelecek vaad eden genç tenisçilerini bir araya getirme boyutunda önemli bir görev üstlenmektedir. Bu vesileyle, Caroline Wozniacki’nin 2006 yılındaki TED Fıratpen Turnuvası’nın şampiyonu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Simona Halep, Agnieszka Radwanska, Andrea Petkovic, Ekaterina Makarova, Angelique Kerber, Karolina Pliskova ve Sabine Lisicki daha önce Fıratpen Cumhuriyet Kızları Turnuvası'na katılan diğer önemli isimler. 

2000–2002 yılları arasında turnuva, Şubat-Mart ayları döneminde kapalı kort turnuvası olarak yapılmaktaydı. 2003 yılında turnuva tarihinin 29 Ekim haftasına kaydırılmasıyla turnuvanın ismi de TED-Fıratpen “Cumhuriyet Kızları” olarak değiştirildi.  İlk 4 yıl 10.000 $ ödüllü olan turnuva, 5. yılında 25.000 $ ödüllü olarak gerçekleşmeye başladı. Böylece turnuva, dünya sıralamasında puanı yüksek profesyonel sporculara da kapılarını açmış oldu. Bu sayede turnuva dünyada ilk 150 içinde yer alan tenisçileri de konuk ederek Türk tenisçiler ve seyircileriyle tanışmasına olanak sağladı.