Melen projesi kapsamında yer alan "Boğaz Geçiş Projesi" ile 1200 mm çapta, 109,1 mm et kalınlığında, 16 bara dayanıklı PE 100 boru üreterek Dünya rekoru kıran ve İstanbul'un Avrupa yakasına içme suyu taşıyan Fırat Plastik, ülkesinde bir ilki gerçekleştirerek 500 metre uzunluğunda PE 100 boru üretti. ENKA'nın yükleniciliğinde Libya'da deniz suyunun arıtılarak, şehre içme suyu sağlamak için kullanılacak PE 100 boruların çapı 1400 mm, et kalınlığı ise 55 mm. 6,4 bar basınca dayanıklı borular 6 adet 500 uzunluğunda üretildi ve toplamda 3000 metreye ulaştı. Dünya'da tek parça boru üretiminin Kuzey Avrupa ülkelerinin tekelinde bulunduğunu belirten Fırat Plastik AŞ Altyapı Pazarlama Müdürü Sn. Mehtap Uluceviz "Bu uzunluktaki boruları ülkemizde ilk defa biz üretiyoruz. Libya'daki projenin yüklenicisi olan ENKA önce bu firmaya başvurmuş. Daha sonra projeyi bizimle de paylaştılar. Çok kısa zamanda mühendisimizle ve işçimizle çetin bir uğraş verdik. Aslında PE 100'ün Dünyada kullanılmaya başlandığı 1990 yılından beri Fırat Plastik olarak bu hammaddeyi kullanıyoruz. Özellikle de Melen projemiz ile bu konuda neler yapabileceğimizi bu ülkeye ve Dünyaya kanıtladık. Bunları da ENKA ile paylaşarak teknolojimizi ve gücümüzü gösterdik ve kendi know-how'umuzu geliştirerek, bu işi aldık. Bu projede bizi en çok mutlu eden ise Kuzey ülkelerinin yekpare boru çekme tekellerini bu coğrafyada kırmak oldu. Artık yalnız değiller." şeklinde görüşlerini belirtti.

Tanıtım Filmi

Haber Programları

6 adet 500 metrelik PE boruların her birinin ağırlığı 110 ton.

Boruların üretimi ile ilgili bilgi veren Fırat Plastik AŞ Altyapı Teknik Müdürü Sn. Mehmet Erdoğdu " Uzun borular, daha az kaynak yapılmasını, mesafelerin eksiksiz ve kısa sürede döşenmesini sağlıyor. Boruların az ekle kaynak yapılması da hidrolik basınç kayıplarını minimum seviyede tutuyor. Bu proje için üretilen boruların denizden yüzdürülerek götürülecek olması sebebi ile Büyükçekmece sahilinde mobil üretim tesisi kurulması gerekliydi. Bu tesisi 15 gün gibi kısa bir sürede kurduk. Ve üretimimiz toplam 30 gün sürdü. Ürettiğimiz boruları denize AR-GE departmanımızda geliştirdiğimiz yürüyen tekerlek sistemi ile ulaştırdık " şeklinde görüşlerini bildirdi.

Çanakkale Boğazı Geçişi

6 adet 500 metre uzunluğunda PE borular Büyükçekmece sahilden ayrılarak gemilerle Libya'ya yüzdürülerek ulaştı. Geçiş sırasında Çanakkale Boğazı güvenlik sebebi ile deniz trafiğine kapatıldı.