Zemin iyileştirme çalışmalarına başlamadan önce parkur üzerindeki 70 kritik noktanın yağmur suyu drenajı ve yol kenarı arklarının temizliği bitirildi. Bu sayede, yoğun yağış alan dönemlerde yağmurun parkura verebileceği olası zararların önüne büyük ölçüde geçildi. Parkur üzerinde yer alan ve zamana yenik düşerek taşıyıcı işlevini yitirmek üzere olan iki köprü yeniden inşa edildi. Diğer iki köprünün de güçlendirme çalışması yapıldı ve daha uzun ömürlü olacak şekilde inşa ve onarımdan geçirildi. Parkurun her iki yanına, parkur yüzeyine yerleştirilecek malzemeleri bir arada tutabilmesi için ahşap demiryolu traversleri ile bordür teşkil edildi.

Neden demir yolu traversleri tercih edildi?

 • Doğal bir malzeme olması,
 • Geri dönüşümlü bir malzeme olarak ağaç kesiminin önüne geçmesi,
 • Ortama kısa sürede uyum sağlayabilmesi ve
 • Uzun ömürlü olması sebebiyle tercih edildi.

Kontrol altına alınan parkurun alt zeminine doğal yıkanmış ve un kıvamına gelmiş taş tozu, hemen üzerine ise darbeleri yumuşatması ve malzemeyi bir arada tutması için 6200 metre boyunca geotekstil keçe döşendi. En üstte ise doğal malzemelerden üretilip 800 derece santigratta pişirilen kiremit tozu ve irmiği karışım olarak kullanıldı.

%40’dan fazlası sağlıklı bir koşu ve yürüyüş için uygun olmayan, yaşanan erozyon neticesinde iri (kaya) malzemeleri zemin üstüne çıkmış, zemini su aşınmaları sonucunda engebeli bir hal alan Neşet Suyu Parkuru, doğal kiremit tozu ve irmiğinden oluşan ve sporcu sağlığını koruyan bir zemine kavuşturuldu. 

Kiremit tozunun uluslararası otoritelerce neden tercih edildiği ile ilgili maddeler ise aşağıda sıralanmıştır.

SAĞLIK

 • Hiçbir yapay sentetik zeminin sunamadığı esneklik, kaydırganlık ve vücuttaki elektriği toprağa geçirme özelliklerini %100 doğal ürün kiremit tozu size sunar.
 • Kiremit tozu döşenen yüzeyler belli bir esneme yaparak kasları zedelemez, vücudu yormaz.
 • Yapay ve sentetik zeminler iletken olmadıkları için hareket esnasında insan vücudunda toplanan enerjiyi toprağa iletemezler ve sporcunun vücudunda 8000 volta kadar elektrik biriktirmesine neden olurlar. Sporcunun kalbini tehlikeli bir şekilde zorladığı mini futbol sahalarında meydana gelen ölüm vakaları tıpça bilinen bir gerçektir.
 • Kiremit tozuyla döşenen yüzeylerde yaşanan düşme olaylarında zeminin esnekliği sayesinde kemikler daha az etkilenir, kırık ve çıkık olaylarını minimuma iner.
 • Kiremit tozu, kesici madde içermediği için düşmelerden sonra deride yaralanma ve sıyrık; sportif malzemelerde ise yırtılma oluşmaz.
 • Sağlıklı yaşam için yapılan spor insan sağlığını tehdit etmemelidir. Doğal olmayan sahaların zararı aynen sigaranın zararı gibi sonradan ortaya çıkmaktadır.

ZEMİN

 • Sentetik spor sahaları gibi yırtılmaz, çizilmez, çürümez, rengi güneşten dolayı solmaz.
 • Sentetik sahalar gibi sigara izmaritinden, kırılan cam parçalarının yakıcı ve kesici etkisinden etkilenmez.

DOKU

 • Kiremit tozundan döşenen sahalar hiç solmayan ve eskimeyen rengiyle insanın ruhunu okşar. Ayrıca yeşil çevreyle en iyi bütünleşen malzemedir.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Sayın Mehmet Terzi'nin Parkur İle İlgili Görüşleri

İstanbul İl  Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce sponsorluğunuza başvurulmuş olan Belgrad Ormanı bünyesindeki yürüyüş ve koşu parkurunu ıslah etme girişiminizi taktirle karşılıyoruz.

Parkurun yeniden düzenlenmesinde,kullanıcıları için en sağlıklı zemin sistemlerinden biri olan kremit tozunun tercih edilmesinden ayrıca memnuniyet duymaktayız.Bilindiği gibi daha

hızlı derecelere imkan sağlayan sentetik zeminlerin atletizm dünyasına entegrasyonundan önce resmi yarışmalarda ağırlıkla kremit tozundan yapılmış doğal zeminli pistlerde düzenlenmekteydi.Islah edilen yeni parkur,gerek sağlıklı yaşam için yürüyen/koşan vatandaşlarımız gerekse başta sponsorluğunuzda düzenlenen geleneksel Atatürk Koşusu katılımcıları olmak üzere performans hedefleyen sporcular için bir kazanç olacaktır.

Sporumuza sağlıklı bir parkur kazandırmış olmanızdan ve atletizme uzun süreli desteğinizden dolayı firmanıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Belgrad Ormanı Fıratpen Parkuru'ndaki 70'e yakın çöp kutusu yenilendi.