Hammadde

PVC (Poli Vinyl Clorur) hammaddesinden üretilen FIRAT Tünel Tipi Boru ve Ek Parçalarının insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Tünel Tipi Boru ve Ek Parçalarında kullanılan PVC hammaddesi dünyanın en kaliteli hammadde üreticilerinden olan PETKiM, ATOFINA, SABIC, SOLVAY vb. firmalardan alınmakta ve gelen tüm hammaddeler FIRAT laboratuvarlarında, yığın yoğunluğu, tane iriliği dağılımı, K sayısı, viskozite sayısı, nem testi gibi Giriş Kalite Kontrol testlerine tabi tutulmaktadır.

PVC çok geniş ve farklı sektörlerde kullanılan, dünya kimya endüstrisinin en değerli kimyasal bileşenlerinden birisidir. Polivinil Klorür amorf plastiklerin başında gelir. Beyaz veya açık sarı renklerinde ve toz halinde bir polimerdir. Asitlere, bazlara, ateşe, alkole ve benzine karsı gösterdiği yüksek yüksek direnç sayesinde fiziksel yapısında değişiklikler olmaz.

PVC Hammadde Testleri

Nem Tayini Testi
Poli Vinyl Clorur Formülasyonu
Viskozite ve K Sayısı Testi
Tane İriliği Dağılımı Testi
Çözücü ve Karıştırıcı

PVC Hammaddesi Kullanım Alanları

Dünyada PVC hammaddesi ile üretilen ürünlerin % 50'sinden fazlası yapı sektöründe kullanılmaktadır. PVC esaslı ürünler kullanışlı, kolay monte edilebilir, sağlam ve homojen olmalarından dolayı geleneksel yapı malzemeleri olan ahşap, beton ve kilin birçok alanda yerini almıştır.

PVC esaslı kapı ve pencere profil ve sızdırmazlık malzemeleri, boru ve tesisat malzemeleri, döşeme malzemeleri, hobi malzemeleri, çatı olukları ve ek parçaları, elektrik kabloları ve kablo izolasyon malzemeleri, sera koruma malzemeleri, tavan kaplamaları, ses ve görüntü kasetleri, plaklar, oksijen çadırları, kan ve diyaliz torbaları, serum hortumları, su geçirmez yağmurluklar, can yelekleri, ayakkabı ve botlar, önlükler, bebek giysileri, oyuncaklar, spor malzemeleri v.b. ürünler çoğunlukla yapı sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılmakta, günlük hayatımızın her anında karşımıza çıkmaktadırlar. PVC esaslı ürünler geri dönüşüm özelliği ile çevre dostu olarak nitelendirilirler.

PVC Hammaddesi Kullanım Şekli

FIRAT ürünlerinde kullanılan tüm hammaddelere giriş kalite kontrol testleri uygulanmaktadır. Modern üretim parkurumuz sayesinde pvc boru üretiminde kullanılan hammaddeler, hava ile hiçbir şekilde temas etmeden profile dönüştürülmektedir. Pvc boru profillerinde kullanılan tüm hammaddeler ve oran formülasyonları, uluslararası bağımsız laboratuarlar ve kendi labaratuarlarımızda düzenli olarak test edilmektedir.

PVC Hammaddesi Teknik Verileri
Özellikler Birim Değer
Renk   Mavi
Form   Toz
Vicat Yumuşama Noktası °C > 77
Elastite Modülü Mpa > 2500