Günümüz uygarlığı yepyeni imkânların yanı sıra insanlık tarihinin en gelişmiş konforunu da bizlere sunuyor. Küresel düzeyde gerçekleşen değişimler sonucunda, enerjiye ve teknolojik ürünlere yaslanan yeni bir dünya kuruldu. Artık hepimizin daha çok talep etmesi ve daha çok tüketmesi isteniyor.

Bu değişim, kaçınılmaz olarak insanoğlunu bir bedel ödemek zorunda bırakıyor. Kaynakların sürdürülebilir kullanılmaması ve çevremizi kirleten teknolojinin yeterince denetlenmemesi; dünyamızın ısınmasından temiz su kaynaklarının yitirilmesine ve neticesinde çölleşmeye kadar bir dizi soruna neden oluyor. İşin önemli yanı, bu kötü gidişten sadece insanoğlu değil, bütün canlılar ve gezegenimiz etkileniyor.

Fırat, insanlar için faydalı ürünler üretirken, temel felsefe olarak, kaynakların doğru ve uzun ömürlü kullanılmasını ve doğal yaşamın korunmasını gözetiyor. Temiz, sürdürülebilir teknoloji kullanmak, uzun ömürlü ürünler sunarak doğamızı korumak ve ahşap gibi doğal hazinelerimizin tükenmesini engelleyici çözümler üretmek politikamız. Bu genel duyarlığımızı, “Asrın Projesi Kıbrıs” için Mersin-Taşucu’nda ürettiğimiz “Asrın Borusu Fırat” ile sürdürüyoruz.

ASRIN BORUSU FIRAT ASRIN PROJESİ KIBRIS

1600 mm çapında, 500 m yekpare, 80.000 m uzunluğunda
Fırat; proje uzunluğu 80.000 m olan 1600 mm çapında, 500 m uzunluğundaki 160 adet yekpare HDPE 100 boruyu bir yıl gibi kısa bir sürede tek başına üretecek kapasiteye sahip olması ve PE Boruda dünya plastik literatürüne girmiş başarıları sebebiyle projenin “HDPE Boru Tedarikçisi” olmuştur. Deniz yüzeyinden 250 m. derinlikte ve askıda geçecek HDPE 100 boru hattı dünyada bir ilk olma özelliği taşımaktadır.

Bu proje nedeniyle daha yakından tanıdığımız, Akdeniz Oyunları maskotu da olan “deniz kaplumbağaları”nın korunması ve yaşatılması çabalarını da yürekten destekliyoruz. Onlar “özel canlılar” olarak Akdeniz’in keyfini çıkartırken, Asrın Boruları da Kıbrıs’ın su ihtiyacını bir nevi “can suyu”nu adaya taşıyacak!

Biliyoruz ki, deniz kaplumbağaları sadece Akdeniz’in değil, gezegenimizdeki yaşam zincirinin de vazgeçilmez halkalarından. Bu yaşam zincirinin korunması için bizler üzerimize düşen görevi sürdüreceğiz!

Dr. Mehtap Uluceviz
FIRAT Altyapı Paz Md.

Broşürü indirmek için tıklayınız.