Tarımda yüksek verimlilik ve su kaynaklarının tasarruflu kullanımı her geçen gün daha fazla önem kazanmakta ve salma sulama ile tarım arazilerini sulama azalmaktadır. Fırat, bu konunun bilinciyle üreticiler için damla sulama sistemleri adı altında yassı ve yuvarlakdamla sulama boruları üretmektedir.

16, 17, 20 ve 22 mm çaplarda üretilen yassı damla sulama borusu, saatte 1,6 litreden 2,2 litreye değişen miktarlarda su damlatabilmekte ve borunun et kalınlığı 6 milden 12 mile değişebilmektedir. Daha uzun mesafelerde sulama yapılabilmesi için tasarlanan yassı damla sulama borusunun et kalınlığı yuvarlak damla sulama borusuna göre daha incedir, damlatıcıları düzdür ve damlatıcı aralıkları 20 cm’den 50 cm’ye kadar değişebilmektedir.

Yuvarlak damla sulama boruları ise 16 ve 20 mm çaplarda 0,9 – 1,2 mm et kalınlığı arasında üretilmekte olup daha kısa mesafeler için tasarlanmıştır ve damlatıcıları yuvarlaktır. Kangal boyları 200 m ve 400 m’dir ve saatte 2 litreden 4 litreye kadar su damlatabilmektedirler. Fırat; mini vana, ayarlı damlatıcı, kör tapa, nipel manşon, dirsek, redüksiyon te parça gibi ek parçalarıdamlama borusu yanı sıra üreticilerin hizmetine sunmaktadır.

Damlama sulama sistemlerinin yanı sıra mandallı yağmurlama borusu 63 mm çaptan 160 mm’ye kadar ve redüksiyon, istavroz, te, abot, kör tapa, spring, spring vanası, uzatma borusu, hat vanası ek parçaları üretilmektedir.