Fırat PE Boru ve Ek Parçaları

Fırat PE Boru ve Ek Parçaları

Teknolojideki ilerlemeler, plastik hammadde üretiminde de önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. 1950'li yıllarda geliştirilen PE 32 sınıf düşük yoğunluklu polietilen plastik borular ilk kez içme suyu hatlarında kullanılmıştır. Daha sonra PE 63 hammaddesi geliştirilerek yüksek basınç gerektirmeyen sistemlerde kullanımı başarı ile uygulanmıştır. Ancak PE 63, malzemenin teknik özelliklerinden dolayı 4 bara kadar basınç gerektiren hatlarda kullanılmıştır. Hammadde konusunda gelişmeler devam etmiş ve 2. jenerasyon olarak PE 80 hammaddesi kullanıma sunulmuştur. Böylece PE 80 hammaddesi de içme suyu ve doğalgaz şebekelerinde yüksek performans ile kullanılmaya başlandı. 1990 başlarında geliştirilen 3. jenerasyon PE 100 hammaddesi ise içme, kullanma suyu ve doğal gaz şebekelerindeki kullanım alanına hem yüksek performans, hem de ekonomik bir çözüm olmuştur.

1. Jenerasyon hammaddeler; PE 32 (LDPE), PE 40 (LDPE),PE 63 (HDPE)
2. Jenerasyon hammaddeler; PE 80 (MDPE),PE 80 (HDPE)
3. Jenerasyon hammaddeler; PE 100 (HDPE)

Fırat, Ø 1600 mm ye kadar olan ürün gamını 2013 yılı itibari ile Ø 2500 mm ye çıkarmıştır. Pe borular, Ø 125 mm'ye kadar kangal halinde, Ø 125 mm ve üzerindeki çaplar ise 12-13 mt uzunluklarda üretilmekte, bunun dışında özel projelerde denizden nakledilmek üzere 500 mt uzunluklarda tek parça polietilen boru üretimi yapılabilmektedir.

FIRAT Polietilen ek parça konusunda da her geçen yaptığı yatırımlarla ürün gamını  arttırmaktadır. Elektrofüzyon,  Enjeksiyon kalıplama ve konfeksiyon yöntemi ISO 4427 ve EN 12201 normları gibi yüksek kalite gerekliliklerini sağlayarak geniş kapasitede üretim yapmaktadır.

POLİETİLEN BORULAR

 

POLİETİLEN BORULAR

POLİETİLEN BORULARIN AVANTAJLARI

- PE Borular Yüksek esneme kabiliyetine sahiptirler. Bu sayede montajda kolaylık sağlarlar. Kopma uzaması minimum % 350'dir.
 • - Yeraltı hareketlerinden etkilenmezler, kırılma özellikleri yoktur.
 • - Darbe dayanımı ve çatlak yayılma dirençleri yüksektir.
 • - PE Borular İç yüzey pürüzlülükleri düşük olduğu için projelendirmede çap seçimi yapılırken önemli avantajlar sağlar.
 • - Denizaltında döşenmeye uygundur, deniz suyu ve deniz hareketlerinden etkilenmez.
 • - Birleştirme yöntemlerinden dolayı montaj firesi yoktur.
 • - En az 50 yıl sure ile nominal işletme basıncında sorunsuz çalışır.
 • - UV ışınlarına dayanıklıdır.
 • - Toprak yapısında bulunan ve aşındırma etkisi yapan zararlı maddelerden etkilenmezler. Bu nedenle katodik koruma yapılmasına gerek yoktur.
 • - Kimyasal maddelere karşı dirençlidir.
 • - PE Borular Suyun kokusunu ve tadını değiştirmez, bu nedenle sağlığa uygundur.
 • - Bitki ve ağaç köklerinin Polietilen boruların içine girmesi mümkün değildir.

 Kıbrıs Su Temin Projesi